Në M&Sillosi, vizioni ynë është që të jemi të njohur në vend por edhe në Evropë nga konsumatorët, komunitetet dhe njerëzit. Ne gjithmonë e bëjmë të pamundurën për t’u ofruar vlerat më të larta të produkteve dhe prodhimit të M&Sillosit..

M&Sillosi

Na ndiqni në:
+381 (0) 29 633 733

Blog

Simite shtëpie me gjalpë: Kush i provon njëherë, më nuk do të blejë bukë!

Të buta, të shijshme dhe të ngrohta – ideale për kafjall apo darkë, por edhe për drekë – në vend të bukës.

Përbërësit:

▪ 250 g miell FINNESA,
▪ 75 g gjalpë,
▪ 1 dl qumësht,
▪ një gotë ajkë,
▪ të verdhë të vezës,
▪ një qese e vogël pluhur për simite,
▪ një lugë e vogël kripë

Përgatitja:

  • Ngjishni brumin nga të gjithë përbërësit dhe shtrijeni me okllai.
  • Me gotë apo me dorë bëni simitet.
  • Lyeni me të bardhët e mbetur të vezës, sipas dëshirës qitni susam, qimon apo fara luledielli dhe piqni në 180 gradë derisa të skuqen.