Në M&Sillosi, vizioni ynë është që të jemi të njohur në vend por edhe në Evropë nga konsumatorët, komunitetet dhe njerëzit. Ne gjithmonë e bëjmë të pamundurën për t’u ofruar vlerat më të larta të produkteve dhe prodhimit të M&Sillosit..

M&Sillosi

Na ndiqni në:
+381 (0) 29 633 733

Petulla tradicionale

Përbërësit

PËR 4-5 PERSONA

 

  • 400gr miell FINNESA
  • 300 ml ujë të vakët
  • 2 vezë
  • 20 gr tharmë
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1\2 lugë çaji sheqer
  • 2 lugë gjelle kokos

Hapat

1.Marim një enë të thellë, vendosim ujin e vakët në të, pastaj hudhim kripen dhe tharmin dhe i perziejm mire

2.Pastaj marim miellin dhe e shtojmë ngadalë në enën me ujë, dhe me ndihmën e lugës e bëjmë përzierjen

3.Rrahim vezët dhe i vendosim në brum, dhe prapë vazhdojmë me përzierjen për 5minuta të tjerë

4.Brumi duhet të jetë i përderdhur, gjatë tërë kohës e rrahim me lugë druri

5.Brumin e mbulojmë dhe e lëmë që të viej për 20 minuta

6.Pasiqë të ketë ardhur brumi marim një tigan dhe e vendosim mbi zjarrë në temperaturë të lartë, në tigan vendosim vaj dhe posa të nxehet mirë vaji, marim brumin me anë të lugës dhe ashtu lug-lug e vendosim në tigan, derisa petullat të skuqen në të dy anët

7.Mbas pjekjes mbi i hudhim kokos për dekor

8.Vazhdojmë kështu derisa brumi të përfundojë

9.Varësishtë nga dëshira juaj mundë t’i shërbeni me reqel, djathë,turshi.