Në M&Sillosi, vizioni ynë është që të jemi të njohur në vend por edhe në Evropë nga konsumatorët, komunitetet dhe njerëzit. Ne gjithmonë e bëjmë të pamundurën për t’u ofruar vlerat më të larta të produkteve dhe prodhimit të M&Sillosit..

M&Sillosi

Na ndiqni në:
+381 (0) 29 633 733

Blog

Ëmbëlsirë e shpejtë me banana

Përbërësit

  • 300 gr biskota
  • 3 puding vanilje
  • 9 luge sheqer
  • 1 l qumësht
  • 200 gr margarin
  • 1 sheqer vanilje
  • 4 luge ajkë e tharte(shmant,pavllake)
  • 4-5 banane
  • 200 ml ajkë e embel(hoplla per embelsira)
  • 50 gr çokollatë

 

Hapat

1.Nga qumeshti ndajme nje gote,kurse pjesen tjeter e veme te vloje me sheqerin dhe sheqerin e vaniljes.

2.Ne qumeshtin qe vlon shtojme pudingat e tretura dhe perzijme derisa te trashet pudinga.

3.Largojme nga zjarri,shtojme margarinen,perzijme derisa te shkrihet margarina.

4.Pastaj shtojme dhe ajken e tharte dhe perzijme.

5.Ne kremin akoma te vaket shtojme biskotat e coptuara ne pjese jo shume te vogla.

6.Gjysmen e mases e qesim ne kallep te mbuluar me plastfolie.

7.Pastaj radhisim bananet e prera ne copeza ose per se gjati te cilat i sterpikim paraprakisht me leng limoni.

8.Mbulojme me pjesen e mbetur te kremit.

9.Pastaj ngrohim ajken e embel derisa te MOS vloj,shtojme cokollaten dhe perzijme derisa te shkrihet cokollata.

10.Glazuren me ajken edhe cokollaten e qesim persiper embelsires dhe leme te ftohet mire

11.Presim ne katrorka sipas deshires