Në M&Sillosi, vizioni ynë është që të jemi të njohur në vend por edhe në Evropë nga konsumatorët, komunitetet dhe njerëzit. Ne gjithmonë e bëjmë të pamundurën për t’u ofruar vlerat më të larta të produkteve dhe prodhimit të M&Sillosit..

M&Sillosi

Na ndiqni në:
+381 (0) 29 633 733

Blog

Bakllavë e shpejtë

Përbërësit

1 pako petë per bakllava

4 vezë

100 gr sheqer

200 gr margarin

150 gr arra

100 gr biskota te bluara

1 pluhur për pjekje

SHERBETI:

3 gota sheqer

3.5 gota ujë (gota 250ml)

Pergaditja

 • Se pari pergadisim mbushjen.
 • Perziejme vezet em sheqerin,dhe pastaj shtojme margarienen e shkrire.
 • Shtojme arrat e bluara,biskotat e bluara,pluhurin per pjekje dhe perziejme mire.
 • Tepsine e lyejme me vaj.
 • Nje pete bakllavaje e sterpikim me vaj ose margarin te shkire,mbeshtjellim per hollusi dhe nxjerrim nga hollusi duke formuar keshtu nje role te rrudhosur.
 • Rolen e afrojme duke bere keshtu nje hark te rrumbullaket.
 • Vendosim rrathet ne tepsi dhe ne mes te secilit qesim nga nje luge nga mbushja.
 • Lyejm me margarin te shkrire,pastaj pjekim ne 180 grade per 30 minuta ose derisa te behen te kuqrremta.
 • Pastaj shtojme sherbetin,te cilin e perziejme vetem ujin me sheqerin derisa te shkrihet sheqeri,ose ziejme sherbetin dhe leme te ftohet teresisht.
  Bakllava e nxehte sherbeti i ftohet