Në M&Sillosi, vizioni ynë është që të jemi të njohur në vend por edhe në Evropë nga konsumatorët, komunitetet dhe njerëzit. Ne gjithmonë e bëjmë të pamundurën për t’u ofruar vlerat më të larta të produkteve dhe prodhimit të M&Sillosit..

M&Sillosi

Na ndiqni në:
+381 (0) 29 633 733

Blog

Pite me gjizë e përshutë

Përbërësit

 • 5 vezë
 • 200 gr gjizë
 • 150 gr përshutë
 • 2 decilitra ajkë
 • 5 tranguj turshi
 • 350 gr miell FINNESA
 • 1 decilitër vaj
 • 1 Pluhur pjekje
 • Rigon
 • melmesa të përziera
 • Biber i zi

Si të gatuhet

 1. Përshuta dhe trangujt turshi priten në katrorka, të bardhtë e vezëve ndahen nga të verdhtë, të bardhtë tunden derisa të fitohet një shkumë e trashë.
 2. Në një enë bashkohen të verdhtë e vezëve, ajka, gjiza, mielli, pluhur për pjekje dhe vaji, të gjitha përzihen mirë.
 3. Shtohen përshuta, tranguj turshi dhe rigoni, shtohen edhe mëlmesa sipas shijës dhe të gjitha përzihen mirë.
 4. Në fund shtohet shkuma nga të bardhtë e vezëve dhe përzihet ngadalë me tel kuzhine.
 5. Tava lyhet me vaj, spërkatet me miell dhe masa e përgatitur piqet, derisa të skuqet në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.